Pálava a okolí.


Start výletu vám začíná na okraji Pavlova - v místě, kde před 30 000 lety žili lovci mamutů. V Archeoparku Pavlov. Nejbližší zastávka autobusu Pavlov, rozcestí je vzdálená pouze pár metrů. V Archeoparku se dozvíte nejenom to, jak se lovili mamuti, ale třeba i kdo vyrobil proslulou Věstonickou venuši! Děti si užijí poznávačku s tajenkou mezi exponáty. Už sama budova muzea je umělecký poklad a sbírá jednu cenu za architekturu za druhou.

Nové Mlýny tvoří tři přehradní nádrže: Mušovská, Novomlýnská a uprostřed nich Věstonická. Vodní dílo postavili v 70. letech minulého století čistě z praktického důvodu - aby vyřešili každoroční záplavy a zemědělství mělo větší prostor. Vedlejším efektem je nádherná, nekonečná vodní plocha, která vypadá jako alpské jezero.

Mohutná zřícenina hradu Děvičky na pořádném kopci Pavlovských kopců vévodí kraji jako král.. proč se hrad jmenuje Dívčí Hrady či Děvičky? Před hradem uvidíte tři skalní útesy, dle pověsti zkamenělé dívky. Během nocí prý uslyšíte z těchto kamenů tichý nářek... Jaké krasavice tu zkameněly a proč, v tom se zvěsti moc neshodují. Jedni tvrdí, že to byly tři dcery hradního pána, jiní přísahají, že šlo o tatarskou princeznu a její družky...

Sirotčí hrad vyrostl na dvou rozeklaných skalních útesech, mezi nimi hluboká rokle s přístupem do krasové jeskyně. Dnes tu najdete zbytky věže, okenní oblouky, zdivo do prvního patra... a v noci přízrak prohánějící se odtud na Turold. Hrádek se jako chameleon přizpůsobil okolním vápencovým skalám a vypadá jako jejich nedílná součást. Můžete se na něj podívat v zimě v létě na vlastní pěst. Vede k němu stezka z Klentnice nebo Mikulova. A je to opravdu krásný výlet!

Druhohorní vápencové jeskyně jsou známy jen tři a jediná z nich je na světě zpřístupněná... na severu Mikulova! Láká naprosto výjimečnou výzdobou.Spolu s Liščí dírou má jeskyně Na Turoldu skoro 3 tisíce metrů, na stěnách se třpytí krystaly kalcitu připomínající korály. Nepocítíte tu obvyklé vlhké klima, ale vodní hladina nechybí - jezero smaragdové barvy má místy 9 metrů.

Největší koupačka široko daleko, navíc ve vodě z termálního vrtu plné blahodárných minerálů, k tomu panorama Pálavy. Aqualand Moravia v Pasohlávkách napouští většinu vnitřních i vnějších bazénů přírodní vodou z termálního vrtu. Její kvalita je tak vysoká, že vrt byl vyhlášen za přírodní léčivý zdroj. O víkendech pro vás aqualand připravuje celoročně animační programy (v létě běží animační program každý den). Kromě zábavy je postaráno i o jídlo.

Svatý kopeček, další z výrazných přírodních dominant Mikulova. Na jeho vrchol až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás spolehlivě vede křížová cesta. Slavný Svatý kopeček ve výšce 363 metrů nad mořem je jedním z Pavlovských vrchů. Díky bohatému výskytu chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů je jeho území od roku 1992 přírodní rezervací.

Jestli něco na náměstí v Mikulově bezpečně přitáhne zrak, je to monumentální stavba, která tak trochu mate tělem. Ne, nehledíte na kostel, ale duchovní rozměr je zřejmý. Dietrichsteinská hrobka poskytuje poslední spočinutí mnoha příslušníkům slavného rodu. Dříve na jejím místě stála kaple a následně kostel sv. Anny, kde se poutníci klaněli Černé Madoně loretánské. (Objekt založený kardinálem Dietrichsteinem byl vzorem pro výstavbu pražské Lorety.)

Nekonečný krajinářský komplex vás okouzlí ve vinařské oblasti jižní Moravy - hned vedle Pálavy. Vznikal od 17. do 20. století. Tehdy to byly pozemky panství rodu Lichtenštejnů, ale dnes si je můžete jako pán užívat i vy.Osu areálu tvoří barokní zámek ve Valticích a neogotický zámek v Lednici. Je to vlastně ooobřííí anglický park. Potkává se tu barokní architektura s novogotickým zámkem a drobnými stavbami v romantickém stylu.

V Lednicko-valtickém areálu potkáte kromě hlavních zámků mnoho drobnějších staveb. K té nejstarší dojdete od lednického zámku kolem vody (nebo loďkou po vodě od přístaviště hned u zámku) - je to proslulý orientální minaret. Měří 60 metrů, po 3 stovkách schodech můžete až nahoru, takže se rázem ocitnete na nejkrásnější rozhledně široko daleko.Oproti standardním rozhlednám má minaret kromě tří ochozů salonky s orientální výzdobou v 1. patře. Jestli jste k minaretu doputovali pěšky směrem od zámku, zpátky to můžete vzít lodí. 

Už když Janův hrad stavěli, měla to být obyvatelná zřícenina, konkrétně lovecký zámeček. Tehdy si na romantiku holt potrpěli. Mimochodem architekt a vynálezce Hardtmuth Janohradu vynalezl kromě jiného také tužku.Panstvo se u hrádečku scházelo před honem a po lovu zde hodovali a pochutnávali si na zvěřině. Dnes k němu doputujete na kole či po svých po zelené turistické značce z Lednice směrem na Břeclav. Jdete z Lednice po žlutých značkách? Pak dojdete přes Lovecký zámeček až na Ladnou. Moc hezká cesta k hradu - tedy vlastně plavba - je také od lednického zámku nebo z Břeclavi lodí po vodě. 

Valtické podzemí je historickým labyrintem částečně obnovených sklepů. 13 vzájemně propojených sklepů měří celkem 900 metrů. Vydejte se na prohlídku třeba v parném létě a kromě příjemného klimatu si prohlédnete velké i komornější vinné sklípky. S dětmi se vydejte na prohlídku zdarma bez výkladu, nebo je můžete vzít s sebou na prohlídku s degustací, kde jim můžete svěřit valtické tolary. Za ty si koupíte vzorky podobně, jako v Ikea hračky nebo občerstvení za škudlíky. Místním odborníkům na víno se tu říká "sklepiéři". V roce 2018 získalo podzemí nejvyšší titul šampióna TOP Vinařský cíl České republiky.

Rozhledna dohlíží nad dvěma mandloňovými sady na Hustopečském starém vrchu v nadmořské výšce asi 300 m, takže z ní vidíte i blízkou Pálavu. Rozhledna je z různých druhů dřeva od dubu po modřín, vysoká 17 metrů a dovede vás k ní příjemná Mandloňová stezka. Ta vás provede dvěma mandloňovými sady a během 9 kilometrů uvidíte další krásná místa. Svačinu si vychutnejte třeba v altánu u Předního rybníka a nevynechejte 7 informačních tabulí, kde se dozvíte první poslední o lokalitě a mandloních. (Zkrácená varianta mandloňové trasy je dlouhá 5 kilometrů - nebojte se, vše je dobře značené.)

 Farma byla založena v roce 2013, kdy zde vysadili více než 40 tisíc keříků levandule lékařské. Pole se nachází v malé obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu - v kraji vína, lidových tradic a významných kulturních památek. Políčko obklopené vinohrady nabízí nezapomenutelný výhled do krajiny, které dominují Pálavské vrchy. Levanduli lékařskou tu pěstují přirozeným způsobem, tj. bez chemického ošetření. V roce 2020 se stala farma Lavandia - levandulová farma Stanislava Bízy ze Staroviček vítězem prvního ročníku národního kola evropské soutěže Mladých farmářů.

Pálava leží uprostřed prastaré kulturní krajiny jižní Moravy. Mezi dnešními Dolními Věstonicemi a Pavlovem ležela pravěká tábořiště lovců mamutů. Jeden z nich tu po sobě zanechal světoznámou sošku Věstonické venuše.Území CHKO Pálava je biosférickou rezervací, která nemá obdoby.Dodnes je specifická přírodní krajina útočištěm četných vzácných rostlin a živočichů, tak nezapomeňte koukat na zem. Místní skály jsou barevně i tvarově nevšední - vsadíme triko, že podobné jste nikdy nikde neviděli. Pálava vám odprezentuje zdařilý příklad vyváženého vztahu mezi člověkem a přírodou, jehož výsledkem je malebná kulturní krajina.Ideální výchozí bod pro vaše výlety je Mikulov nebo Pavlov. 

Okolí a výlety

                   Vinařské stezky a cyklostezky


Naučná vinařská stezka v Mikulově

Trasa: Mikulov • Bavory • Perná • Horní Věstonice • Dolní Věstonice • Pavlov • Klentnice • Mikulov

Dvacet kilometrů dlouhá tematická naučná stezka nabízí možnost seznámit se s taji vinařství pod Pálavou. Trasu mikulovské naučné vinařské stezky je možné absolvovat pěšky, na kole a dokonce i autem.

Mikulovská vinařská stezka

Trasa: Mikulov • Sedlec • Úvaly • Valtice • Hlohovec • Lednice • Bulhary • Milovice • Dolní Věstonice • Strachotín • Ivaň • Pasohlávky • Brod nad Dyjí • Novosedly • Nový Přerov • Dobré Pole • Březí • Mikulov

Trasa Mikulovská vinařská stezka vede Mikulovskou vinařskou podoblastí.

Okruh kolem vodní nádrže Nové Mlýny

Trasa: Strachotín • Dolní Věstonice • Brod nad Dyjí • Pasohlávky • Strachotín

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na řece Dyji. Nové Mlýny jsou oblíbeným místem ke koupání, rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě.

Stezka Krajem André

Stezka Krajem André vede malebným krajem po cestách vybízejících k rozhlédnutí do kraje či zastavení na deci jiskrného moku. Charakter stezky výstižně ilustruje logo umístěné na značkách. Stezka Krajem André je putováním za vínem a sluncem napříč zelenými poli, remízky a vinohrady. Trasa je značena obousměrně a je sjízdná po celý rok. Nejlepší terín pro její zdolávání je každoročně poslední červnová sobota, kdy je organizována pravidelná expedice s bohatým vinařským a kulinářským programem.